درمان کمر درد مزمن و دیسک کمر با طب سوزنی

بسیاری از بیماران سوال می کنند که آیا طب سوزنی برای کمر درد موثر است؟ بله، طب سوزنی می تواند به کاهش درد کمر کمک کند.

انواع کمر درد


درد کمر به دو صورت ایجاد می شود: مزمن و حاد.

درد مزمن در پاسخ به تروما مثل کشیدگی عضلات لومبار در اثر حرکت ناصحیح عضله هنگام بلند کردن یک شیء ایجاد می شود. درد مزمن می تواند ماه ها و یا سال ها ادامه داشته باشد، و می تواند در اثر آسیب حاد، مشکلات وضعیت بدن و اختلالات ارگان های داخلی بدن ایجاد شود.

کمر درد حاد

طب سوزنی اغلب برای کاهش درد حاد ناشی از کشیدگی عضلات لومبار موثر است. اگر هر چه زودتر، تا ۲۴ ساعت پس از جراحت، از طب سوزنی کمر درد استفاده کنید، تاثیر بیشتری خواهد داشت. در طب چینی جمله ی معروفی وجود دارد: وجود درد به معنای عدم جریان خون و جریان خون به معنای عدم وجود درد است. کشیدگی حاد عضله یا مفصل باعث می شود که بدن در پاسخ، تنشی ایجاد کرده و در وضعیتی قرار گیرد که این درد را به حداقل برساند. این امر موجب افزایش محدودیت جریان خون به ناحیه ی آسیب دیده می شود. در نتیجه در ناحیه ی آسیب دیده، ضایعات متابولیتی تجمع یافته و کمبود مواد غذایی ایجاد می شود.

طب سوزنی در درمان کمر درد ناشی از جراحت، بر برطرف کردن این تنش، کاهش التهاب و افزایش جریان خون به ناحیه ی آسیب دیده تمرکز دارد. در جراحت حاد، داروهای گیاهی نیز برای کاهش درد و التهاب موثر هستند. درمان سریع، اغلب تا حدی موجب تسکین سریع می شود. بیمارانی بوده اند که با درد درجات ۹/۱۰ در آغاز درمان، به درجات ۵/۱۰ در پایان درمان رسیده اند. پیشنهاد می شود، این درمان به صورت یک روز در میان توسط متخصص طب سوزنیانجام گیرد تا زمانی که سطح درد به زیر ۵/۱۰۰ برسد. اگر درمان را به طور پیوسته پیگیری کنید، این روش معمولا یک هفته یا کمتر طول خواهد کشید.

در حین درمان مورد حاد و پس از آن، پیشنهاد این است که از یک روش اصلاحی به منظور اصلاح عدم تعادل ماهیچه ها که موجب می شوند شما مستعد آسیب شوید، استفاده کنید. این گونه روش ها موجب اصلاح عدم تعادل در عضلات می شود که یا از قبل وجود داشته و ایجاد آسیب را تسهیل بخشیده و یا در اثر تنش خود مراقبتی بدن در طی آسیب های مکرر ایجاد شده است.

چنانچه دچار کشیدگی عضلات به طور مکرر شده اید، باز هم به شدت، استفاده از روش اصلاحی توصیه می شود. هر چند در طول استفاده از طب سوزنی به منظور درمان کمر درد ناشی از جراجت، ناراحتی کمتری احساس می کنید و پس از آن بیشتر قادر به حرکت دادن اندام خود خواهید بود، جراحات مکرر نشان دهنده ی این است که شما به عدم تعادل عضلات دچار هستید. اینگونه روش ها به شما آموزش می دهد که چگونه بتوانید عدم تعادل عضلات خود را تشخیص دهید و چه ورزش هایی برای اصلاح آن ها انجام دهید.

کمر درد مزمن

درد مزمن کمر یا گردن نشان دهنده ی ضعف عضلات و یا عدم تعادل در بافت های ارگان های داخلی می باشد. ضعف مزمن عضلات از عدم انجام ورزش کافی در ناحیه ی کمر و عضلات شکم ناشی می شود. توصیه می شود برای حفظ قدرت این عضلات در طول زندگی خود، به طور منظم تمرینات ورزشی تقویتی را انجام دهید. با این حال، تمرینات ورزشی تقویتی می تواند درد کمر ناشی از عدم تعادل عضلات را تشدید کند. به همین دلیل، قبل از شروع برنامه ی ورزشی تقویت عضلات، باید توسط  پزشک متخصص از نظر عدم تعادل عضلات، مورد بررسی قرار گیرید. عدم تعادل مزمن عضلات، از وضعیت نامناسب بدن، الگوی حرکتی نادرست و یا از جراحات مکرر ناشی می شود. طب سوزنی به کاهش تنش، درد و التهاب کمک می کند .همچنین روش های اصلاحی برای بهبودی طولانی مدت توصیه می شود.

طب سوزنی برای درمان پارگی دیسک


در مورد پارگی دیسک، پیشنهاد می شود از فواید طب سوزنی برای کاهش درد کمر، داروهای گیاهی برای کاهش التهاب و بهبودی و همچنین از روش های اصلاحی برای اصلاح عدم تعادل عضلات و کاهش فشار وارد بر دیسک های نخاعی استفاده کنید. عدم تعادل عضلات می تواند باعث پارگی دیسک شود. برای درمان دیسک کمر با طب سوزنی و بهبودی طولانی مدت، به اصلاح عدم تعادل عضلات نیاز است.